Eğer gerçekten istersen, mutlaka olur.

Mezun Olurken

4 sene ago, Written by , Posted in YTÜ

Merhaba arkadaşlar,

Yıldız Teknik Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği eğitimimde 5 seneyi, koskoca 10 dönemi devirmiş bulunmaktayım ve mezun oldum. Bu yazımda üniversitemizi yeni kazanan ve tahmin ettiğim üzere aklında diğer sene için soru işaretleri olan  ve bu yılı hazırlık okuyarak geçirip yeni dönemde lisansa geçecek arkadaşlara biraz olsun genel kampüs hayatı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü dersleri ve bu dersleri veren hocalar hakkında deneyimlerimi-gözlemlerimi anlatmaya çalışacağım. Öncelikle üniversitemizi yeni kazanan arkadaşları tebrik ederim. Umarım kararınızdan mesleki açıdan pişmanlık duymazsınız. Okuldan pişman olacağınızı hiç düşünmüyorum. 

GENEL KAMPÜS HAYATI
Bilgisayar Mühendisliği eğitimi Davutpaşa Kampüsü’nde verildiği için Yıldız Kampüsü’nden bahsedemeyeceğim pek fazla ama biraz ona da değinmek istiyorum. Eğitim boyunca arkadaşlardan “keşke Yıldız’da olsaydık.” cümlesini duyduğumu itiraf etmeliyim. Beşiktaş’ta bulunması, tabi ki, bunun ana nedeni. Kendi düşüncemi söylemem gerekirse, ben Davutpaşa’da bulunduğum için gayet memnundum. Çünkü Yıldız’da her ne kadar sosyallik ön planda olsa da öğrenciye sunulan hizmetler çok sınırlı. Özellikle, kapalı havuz, tenis kortları, kampüs içi kullanabileceğiniz ücretsiz bisikletler, hentbol ve basketbol oynayabileceğiniz kapalı spor salonu ve şenliklerde kullanabildiğimiz karting alanı Davutpaşa’da öğrenciye sunulan hizmetler.  Bunlar içerisinde benim en çok ilgimi çeken, tabi ki, tenis kortları. Sene içinde burayı kullanmayı düşünen arkadaşlar partner arayışına girerlerse beni bulsunlar. Tenis kortları hakkında daha detaylı bilgi verebiliri. Elimden geldiğince partner bulmanıza da yardımcı olurum.
Okulda bir çok yemek yiyebileceğiniz alan bulunmakta: Okul yemekhanesi, Hokka ve Kırıntı Cafe aynı binada. Bunların yanı sıra bizim fakultemizin altında bulunan Lal Cafe’de de yemek yiyebilirsiniz. Bütçeye en uygun yer tabi ki okul yemekhanesi. Benim ilk girdiğim dönemde 1.25 TL olan öğün ücreti, en son 2 TL civarındaydı. Bu öğün içerisinde günün çorbası, salata, içecek, ana yemek ve pilav ya da makarna bulunmakta. Ben yeteri kadar memnun olduğumu söyleyebilirim. Gerek yemeklerin lezzeti gerekse çeşitliliği beni tatmin ediyordu.
Kapalı havuz, halı saha ve kapalı basketbol sahası birbirine çok yakın. Havuzda yüzebilmeniz için sağlık raporu çıkarmanız gerekiyor ve bunu da zorlanmadan okulun sağlık merkezinde ücretsiz olarak halledebilirsiniz.
Fitness salonu ve tenis kortları ise hemen yemekhanenin yan tarafında kalıyor. Halısaha ve kortlar için buradan randevu almanız gerekmekte. Böyle imkanların ücretsiz hale gelmesini ne kadar istesem de, ücretleri yine de fazla değil. Tenis kortunun saatlik kiralaması 11.5 TL idi en son. Kişi başı değil, kortun kirası toplam 11.5 TL. Halı saha ise çok daha ucuzdu ama şuan tam hatırlayamadım fiyatını. Fitness için ise senelik üyelik gerekiyor. Onunla ilgili detaylı bilgiyi oraya gidip rahatlıkla danışmadaki kişilerden ya da direk hocadan edinebilirsiniz. Ben kullanmadığım için pek bilgi veremeyeceğim.
Okulun metro girişinden ring servisler kalkıyor. Onları kullanmak için bir kart almanız gerekiyor ve bu karta dolum yapabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 30 kuruş gibi bir ücretle çalışıyor. Aynı zamanda iett otobüsleri de ücretsiz olarak giriş kapısından kampüs içerisine sizi çıkarabiliyor.

DERSLER VE HOCALAR
Şimdi de asıl mevzuya, dersler ve hocalara geçelim. Benim birinci ve ikinci dönem aldığım dersler aşağıdaki şekilde. Bunlardan bahsetmek istiyorum.

1.DÖNEM
Türkçe 1, İleri İngilizce I, Matematik I, Lineer Cebir, Genel Kimya, Fizik I, Bilgisayar, Bilimlerine Giriş I, Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Uyum.

2. DÖNEM
Bilgisayar Bilimlerine Giriş II, Devre Teorisi, Fizik II, Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler, Matematik II, İleri İngilizce II, Türkçe 2.

BİLGİSAYAR BİLİMLERİNE GİRİŞ 1:
Bu dersi iki farklı hocadan alabiliyorsunuz: M. Elif Karslıgil ve Yunus Emre Selçuk.
Ben Elif hocadan almıştım. Derslerde otoriteyi iyi sağlar ve gayet iyi bir şekilde anlatır. Dersin amacı öğrenciye algoritma ve programlama mantığını kazandırmaktadır. Bunu yaparken öğrenilmesi kolay bir dil olan PASCAL kullanılır. Elif hoca, gayet bilgilidir ve sorduğunuz sorulara tatmin edici cevaplar verir. Yoklamayı çok önemser. Biraz kibirli olsa da dersi ondan aldığınıza pişman olacağınızı sanmıyorum, eğer bu bölüme isteyerek geldiyseniz. Dönem boyunca 2 tane proje ödevi verir ve bunları laboratuvar derslerinde sunmanızı ister. Sınavları basit değildir ama dersi dikkatli dinler ve istekli olursanız yapamayacağınız sorular değildir.

Duyduğuma göre, Yunus Emre hoca yoklamaya önem vermezmiş. Sınavları da basit oluyormuş. Bu seçeneğiniz de var tabi. Bence Yunus Emre hocadan alacaksanız da günler uygun oluyorsa diğer grubun derslerini de girmelisiniz.

BİLGİSAYAR BİLİMLERİNE GİRİŞ 2: 
Bu dersi de iki farklı hoca veriyor: Amaç Güvensan ve Fatih Amasyalı.
Ben Fatih Amasyalı hocadan aldım. Fatih hoca deyince aklınıza algoritma gelmelidir. O,  dönem başında biraz C dilinden bahsetse de dönemin geri kalanında tamamen algoritma üzerine eğitim verir. Fatih hocadan dersi alırsanız, algoritma mantığını tamamen öğrenir ve algoritmik olarak düşünme kabiliyetiniz büyük ölçüde artar.Sınavlarda da sadece algoritma sorar. Ama laboratuvarlarda C ile program yazarsınız ve not alırsınız.
Amaç Güvensan hocadan alırsanız ise C ye diğer gruba göre daha fazla hakim olursunuz. Amaç hocanın dersinde bulundum ve gayet iyi anlatan otoriter bir hoca. Amaç hoca proje ödevleri verir ve bu ödevler kendinizi geliştirme açısından çok önemlidir. Ben diğer gruptan almama rağmen onun verdiği proje ödevlerine kafa yordum. Size de bunu tavsiye ederim. Eğer ki programınız uygunsa, her iki hocanın dersine de girmenizi öneririm.

BİLGİSAYAR BÖLÜMÜNE UYUM:
Bu dersin amacı size Bilgisayar Mühendisliği hakkında bilgi vermek. Bu kapsamda alanında deneyimli ve yetkin kişiler derse getirilir ve röportaj havası vardır. Alanında söz sahibi şirketlerin yöneticilerinin de geldiği bu dersler tamamen sizin yararınıza. Bu yüzden katılmanızı tavsiye ederim. Anladığınız üzere sınav ve not endişesi olmayan bir ders.

DEVRE TEORİSİ:
Dersi sadece Ali İskurt hoca veriyor. 1.yılımda en çok zorlandığım ders oldu. Çünkü hoca dersi slayttan işliyor ve bence devre dersi slayttan işlenmez. Bu yüzden çoğu kişi gibi derste ben de sıkılıyor ve derse gitmiyordum. Bu yüzden dersin çanı çok çok düşük. Ders notları ve çıkmış sorular da yok. Tamamen hocanın sağladığı kaynaklar ve derste dinledikleriniz sınavda işinize yarayacak şeyler. Ama neyse ki laboratuvar derslerine girip, sorulan devreleri kurduğunuzda dersi geçmeniz kolay. Sınav ortalamaları zaten düşük olduğu için lablara katılan  ve ortalaması 25 üstü kişiler geçiyor dersi.

MATEMATİK 1-2:
Malesef servis derslerini hangi hocanın verdiğini ders seçme döneminde bilemiyoruz. Bir yığılma olmasın diye bu sistemi seçmişler ama bence yanlış bir sistem. İki dönemde de malesef seçtiğim gruptaki hocadan memnun olmadım. Profesör olmasına rağmen bilgilerini öğrencilere aktarma kabiliyeti bana göre yetersiz kişilerdi. Genelde ellerinde fotokopi, olduğu gibi tahtaya geçirip okuyan hocalardı. Bu yüzden iki dönemde de çoğu derse girmedim ve ders notlarından çalışmayı tercih ettim. Şunu söylemeliyim ki benim yaptığım bu tavır yanlış. Çünkü sınavlara kendi başıma çalışırken baya zorlandım. Kendi başınıza da çalışıp tabiki dersi iyi bir notla geçebilirsiniz ama bazen yeniden YGS-LYS ye hazırlanır gibi hissettim. Çünkü dersaneye gitmeyip, yine böyle kendim çalışmayı tercih etmiştim. Bu yüzden derslere girin. Çoğu hoca yoklamayı önemsiyor servis derslerinde zaten. Derslere girerseniz sınavdan yüksek alma oranınız artacaktır. Özellikle 1. Vize ve 2. Vize her iki derste de kolay soruluyor. Bundan dolayı bu vizelerde aldığınız yüksek notlar, finalden gelecek hezimete rağmen sizi geçirebilir.

FİZİK 1-2:
İki dönemde de fizik hocalarımdan gayet memnundum. Başka grupların fizik derslerinde de bulunduğum için şunu söyleyebilirim ki, hocalarımız gayet nitelikli. Senenin sanırım en zorlayan dersi bu ders. Çıkmış sorular ve defter notlarındaki sorular sınavlarda evrim geçiriyordu nedense. 🙂 Her sınavda bir tane babayiğit vardı, bunu söyleyebilirim. Bununla paralel olarak da çan baya düşük oluyordu. Fizik-2 den 77-53-73 ile AA getirebiliyorsunuz. Bu yüzden yine söylüyorum, derslere girdiğinizde biraz ilgiliyseniz rahatlıkla geçebilirsiniz.

LİNEER CEBİR: 
Hani filmlerde görürsünüz ya, hoca dediğin böyle olur dersiniz. Hem bilgili hem öğrencinin halinden anlayan hem de yeni fikirlere açık olan bir hoca. Hocayı kendim seçememe rağmen, Hülya Özdağ’dan aldığım için çok şanslıyım.  “Eğer çocuk derse gelmeden dersi geçebiliyorsa, onu neden bırakayım devamsızlıktan? Aksine tebrik ederim.” diyen Hülya hoca, derse ilginiz olmasa bile sizi derse çekebilecek şekilde anlatıyor. Lineer Cebir dersinin çıkmış soruları yok denecek kadar az. Derse girdiğiniz vakit rahatlıkla AA ile geçebileceğiniz eğlenceli bir ders.

GENEL KİMYA : 
Bu dersle ilgili pek söylenecek bir şey yok. Lisede gördüğümüz kimya dersinin aynısı. Çıkmış sorulardakilere ve sınav öncesi ödev olarak verilen uygulama sorularındakilere çok benzer sorular geliyor sınavdan. Defter notları ve Çıkmış sorularla rahatlıkla geçebileceğiniz bir ders. Yoklamayı önemsemezse hocanız, ve biraz da kimya bilginiz varsa ortalama yükseltmek için birebir.

TÜRKÇE 1-2: 
Benim bölümüm için kredisiz bir ders ama sanırım diğer mühendislikler için kredili. Kredisiz türkçe dersleri, yani dersi geçmeniz yeterli, ortalamaya bir etkisi yok. Hocalar da bunun bilincinde ve yüklenmiyorlar. Ama yoklamaya önem veriyorlar. Bana kalırsa bu dersleri uzaktan almanız gayet mantıklı. Kredili ise de uzaktan alabilirsiniz ama hocanın internet üzerinde verdiği ödevleri takip etmeniz gerekiyor. Şayet ben bir ödevi kaçırdığım için 2. vize notum G ( Girmedi ) idi. 🙂

İLERİ İNGİLİZCE 1-2:
İngilizce Yeterlilik Sınavı’ndan belli bir not üzeri alanların ( sanırım 70’di) muaf olduğu bir ders. Ben de muaf olmama rağmen dersi almıştım. Muaf olsanız bile ingilizceyi unutmamak, kelime haznenizi geliştirmek için bu dersi almanızı öneririm. Ders reading, writing ve vocabulary  üzerine. Sınavlarda bir reading parçası ve bununla alakalı test soruları, ders kitabında yer alan reading parçalarının vocabulary bölümleri ve derste işlediğiniz writing çalışmalarıyla alakalı bir writing sorusu çıkıyor. Yoklamanın en çok önemsendiği ders ileri ingilizcedir herhalde. Bir dönemde en fazla 4-5 devamsızlık yapabilirsiniz. Bu dersi muaf olduğunuz halde alırsanız zaten derste sıkılacağınızı hiç düşünmüyorum. Hocalar eğlenceli ve anlayışlı. Bunları takiben ilerleyen dönemlerde Mesleki İngilizce, İngilizce Konuşma-Okuma dersleri alabileceksiniz. Kariyeriniz açısından size çok şey katacaktır.

TOPLUMSAL YAPILAR VE TARİHİ DÖNÜŞÜMLER:
3 kredili bir ders. İsminin değişik olduğuna bakmayın. Bildiğiniz Tarih ve Atatürk İnkılapları dersinin birleşimi. Derslerde hep tatlı bir tartışma ortamı oluyor ve bu da dersi ilgi kılıcı yapıyor. Zıt görüşlere saygılı, hatta yeterince iyi sunulmuşsa, bu zıt görüşü kabul bile edebilen bir hocaydı bana denk gelen. Bu yüzden bu dersin sıkıcı olduğunu düşünmeyin. Diğer derslerden kafanız şiştiğinde stres atmak için iyi bir ders. 🙂

Aldığım derslerle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Size tavsiyem derslere girmeniz. Üniversitede derslerden kalmanın ünlü olmasının tek nedeni derslere katılımın az olup, önemsenmemesi. Aksi takdirde ortalamanızın iyi olması çok kolay. Derslere girer ve ilgilenirseniz ortalamanızın 3.0 ın altına düşmesi pek olası değil. Hazırlık okuyup da bu sene lisansa geçen arkadaşlar, üniversiteye alışma yılını geride bıraktıkları için onların lisansa odaklanması daha kolay. Ama yeni kazanan arkadaşlar da bunun bilincinde olursa ilk senelerinde zorluk çekmeyeceklerini düşünüyorum. Umarım yazım faydalı olmuştur. Eğer sorunuz ve yardıma ihtiyacınız olursa bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. Elimden gelen bir şey ise yardım etmekten çekinmem. Ben de hazırlık okudum ve bir çok arkadaşım oldu. Ama lisansa geçerken hiç bir bilgim yoktu. Bu aşamadayken ne şanslıyım ki, Selim Sırrı SEVGİ dostum bana çok yardımcı olup abilik etti ve çekinmeden sorularıma elinden geldiğince cevaplar verdi. Bunun için ona çok minnettarım. Bu nedenle siz de çekinmeyin.

Esen kalın.

Mail: demiremrece@gmail.com

5 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir