Eğer gerçekten istersen, mutlaka olur.

AngularJS Filter / Veri Filtreleme

9 ay ago, Written by , Posted in ANGULARJS, WEB

Bu yazımda angularjs kullandığımız zaman sık sık ihtiyaç duyduğumuz filtreleme konusuna değineceğim. Ng-repeat kullandığımızda tekrar eden bir çok verimiz oluyor ve bu verileri belirli kritelerle filtrelemek istiyoruz. Bunun için örnek bir kod yazalım beraber.

Gördüğünüz gibi basit şekilde bir input için model tanımladık ve ng-repeat içerisinde filter anahtar kelimesiyle bunu verdik. Bu şekilde inputta yazdığımız text listemizde aranacak ve bu texte sahip kayıtlar listelenecek. Ama bizim senaryomuzda, sadece şehre göre bir arama yapalım. Seçtiğimiz şehirde yaşayan kullanıcılarımızı filtreleyelim sadece. Bunun için modelimizde ufak bir değişiklik yapmamız yeterli.

Son olarak bir farklı kullanım çeşiti daha var. Bu filtreleme olayını daha detaylı bir biçimde javascript tarafında da yapabiliriz. Bu bize verilerle oynamamızda daha büyük bir esneklik verir. Bu senaryomuzda javascript tarafında bir fonksiyonumuz olacak ve o fonksiyon isteğimize göre filtreleme yapacak. Daha sonra html tarafına boolean bir değer dönderecek. Eğer değer “true” ise verimiz listede gözükecek; “false” ise listemize dahil olmayacak.

Bunun için öncelikle HTML tarafını düzenleyelim:

Javascript tarafında ise;

Yazdığımız kodu denemek için…

Bu basit bir senaryo olduğu için birinci yöntem size daha basit ve mantıklı gelebilir ama farklı senaryolarımız olabilir. İkinci yöntemi de çokça kullanabileceğimiz zamanlar olacaktır.

Hayatınızdan kod eksik olmasın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir